Raps ja rüps

Rapsi ja rüpsi kasvatuses on tähtis valida kohalikesse tingimustesse sobiv sort. Hübriidsorte külvatakse vastavalt aretaja/müüja soovitusele 1 ühik ha kohta, liinsortide puhul on oluline valida õige külvisenorm vastavalt 1000 seemne massile ja seemnete idanevusele.

Oluline on teha õigeaegne umbrohutõrje. Kõrreliste umbrohtude vastu pakub Bayer CropScience herbitsiidi Targa Super, mis hävitab tõhusalt nii orasheina pikad risoomid kui eelvilja koristamise käigus varisenud ja hiljem rapsipõllus idanema hakanud teraviljaseemned.

Haigustõrje preparaadid valitakse vastavalt pritsimisajale ja kasutuseesmärgile. Talirapsi ja –rüpsi pritsitakse fungitsiidiga Tilmor sügisel rapsi 4-8 lehe faasis eesmärgiga pidurdada varre pikkuskasvu, et kasvukuhik püsiks võimalikult madalal mulla pinna lähedal ning oleks lumevaiba all kaitstud talviste külmade eest. Sügisene pritsimine tõrjub tõhusalt ka rapsi mustmädanikku ja fomoosi, mis tõrjumata jätmisel võivad rapsi taimikut väga tugevalt kahjustada. Kevadel võib nii tali- kui suvirapsi ja –rüpsi pritsida kasvu reguleerimise eesmärgil umbes siis, kui taime peavõrse on 30-50 cm kõrgune. Selles faasis pritsides pidurdub peavõrse kasv ning taim suunab oma energia ümber külgvõrsete arengusse. Tulemuseks on suurem kõtrade arv kõrvalvõrsetel, kogu taimiku ühtlasem areng, ühtlane õitsemine ja valmimine ning tugevamad varred ja parem seisukindlus. Tänu ühtlasemale valmimisele on ka koristuskaod väiksemad ning koristuse momenti on lihtsam ajastada. Valgemädaniku ja kuivlaiksuse vastu pritsitakse rapsi õitsemise keskel fungitsiidiga Propulse. Sobivad ka Tilmor, Prosaro ja Folicur.

Rapsi kahjuritest tuleb kevadel jälgida maakirbu levikut ning vajadusel pritsida Decis Mega’ga. See on oluline töö pigem suvirapsi kasvatuses, kuna maakirp ohustab peamiselt idulehtede faasis olevat rapsi, st kevadel kohe peale tärkamist. Hiilamardika ja varre-peitkärsaka tõrjeks on sobiv aeg, kui rapsi õienupud on rosetis juba nähtavad. Tõrjutakse hiilamardika valmikuid, et takistada emasputukaid munemast õienuppudesse. Munadest väljuvad vastsed hävitavad rapsi õies olevad tolmukad ja emaka ning nendest õitest ei arene kõtru. Roheliste nuppude faasis on tõhus kasutada süsteemset insektitsiidi Proteus OD, mis püsib taimes kauem kui kontaktsed vahendid ning seetõttu pakub kaitset pikema aja vältel. Hiilamardikad suudavad lennates katta üsna suuri vahemaid ning sõltuvalt aastast võib nende arvukus olla väga suur. Seetõttu tuleb jälgida ka juba õitsvaid taimi ning vajadusel pritsida. Õitsvaid taimi tohib pritsida ainult süsteemse insektitsiidiga Biscaya OD. Rapsi ja rüpsi kahjuritõrje õitsemisfaasis aitab oluliselt vähendada ka kõdra-peitkärsaka ja kõdrasääse poolt tekitatavaid kahjustusi.

 

 

 

 

Copyright © Bayer AG
Copyright © Bayer AG