Raps ja rüps

Rapsi ja rüpsi kasvatuses on tähtis valida kohalikesse tingimustesse sobiv sort. Hübriidsorte külvatakse vastavalt aretaja/müüja soovitusele 1 ühik ha kohta, liinsortide puhul on oluline valida õige külvisenorm vastavalt 1000 seemne massile ja seemnete idanevusele.

Oluline on teha õigeaegne umbrohutõrje. Kõrreliste umbrohtude vastu on hea lahendus herbitsiid TARGA SUPER, mis hävitab tõhusalt nii orasheina pikad risoomid kui eelvilja koristamise käigus varisenud ja hiljem rapsipõllus idanema hakanud teraviljaseemned. TARGA SUPER on hea paagisegupartner ning seda võib kasutada paagisegudes koos kaheiduleheliste umbrohtude tõrjeks mõeldud rapsiherbitsiididega, leheväetistega ja fungitsiididega. Kindlasti tuleb segamisel järgida paagisegureeglit – mitte rohkem kui 3-4 toimeainet ühes paagisegus.

Haigustõrje preparaadid valitakse vastavalt pritsimisajale ja kasutuseesmärgile. Talirapsi ja –rüpsi pritsitakse fungitsiidiga TILMOR sügisel rapsi/rüpsi 4-8 lehe faasis eesmärgiga pidurdada varre pikkuskasvu, et kasvukuhik püsiks võimalikult madalal mulla pinna lähedal ning juurekael oleks kaitstud talviste külmade eest. Sügisene pritsimine tõrjub tõhusalt ka rapsi mustmädanikku ja fomoosi, mis tõrjumata jätmisel võivad rapsi taimikut väga tugevalt kahjustada. Kevadel võib nii tali- kui suvirapsi ja –rüpsi pritsida kasvu reguleerimise eesmärgil umbes siis, kui taime peavõrse on 30-40 cm kõrgune. Selles faasis pritsides pidurdub peavõrse kasv ning taim suunab oma energia ümber külgharude arengusse. Tulemuseks on suurem kõtrade arv kõrvalharudel, kogu taimiku ühtlasem areng, ühtlane õitsemine ja valmimine ning tugevamad varred ja parem seisukindlus. Tänu ühtlasemale valmimisele on ka koristuskaod väiksemad ning koristuse momenti on lihtsam ajastada. Valgemädaniku ja kuivlaiksuse vastu pritsitakse rapsi õitsemise keskel fungitsiidiga PROPULSE. Sobivad ka TILMOR ja PROSARO.

Rapsi kahjuritest tuleb kevadel suvirapsil ja -rüpsil jälgida maakirbu levikut ning vajadusel pritsida DECIS MEGA´ga. See on oluline töö suvirapsi kasvatuses, kuna maakirp ohustab peamiselt idulehtede faasis olevat rapsi, st kevadel kohe peale tärkamist, ning on võimeline põllul tegema laiaulatuslikku kahju. Hiilamardika ja varre-peitkärsaka tõrjeks on sobiv aeg, kui rapsi õienupud on rosetis juba nähtavad. Tõrjutakse hiilamardika valmikuid, et takistada emasputukaid munemast õienuppudesse. Munadest väljuvad vastsed hävitavad rapsi õies olevad tolmukad ja emaka ning nendest õitest ei arene kõtru. Roheliste nuppude faasis on tõhus kasutada süsteemset insektitsiidi PROTEUS OD, mis püsib taimes kauem kui kontaktsed vahendid ning seetõttu pakub kaitset pikema aja vältel. Hiilamardikad suudavad lennates katta üsna suuri vahemaid ning sõltuvalt aastast võib nende arvukus olla väga suur. Seetõttu tuleb jälgida ka juba õitsvaid taimi ning vajadusel pritsida. Õitsvaid taimi tohib pritsida ainult süsteemse insektitsiidiga BISCAYA OD. Rapsi ja rüpsi kahjuritõrje õitsemisfaasis aitab oluliselt vähendada ka kõdra-peitkärsaka ja kõdrasääse poolt tekitatavaid kahjustusi. Õitsvat rapsi ja rüpsi on lubatud pritsida ajavahemikus 22:00-05:00. Sama tingimus kehtib ka, kui põldudel esineb õitsvat umbrohtu.


Kontakt Bayer Eesti
Agronoomiline küsimus?

Aitame Teid! Võtke ühendust Bayer´i esindajaga.

Copyright © Bayer AG
Copyright © Bayer AG